Opublikowany przez: monika.g 2019-12-31 19:37:04
Autor zdjęcia/źródło: Sezon grzewczy a skóra dziecka @ pixabay.com
Skóra dziecka jest delikatna i łatwo o wystąpienie na niej podrażnień. Gdy na dworze robi się zimno i zaczynają grzać kaloryfery skóra maluszka może się wysuszać i swędzieć. Malec zaczyna się wtedy drapać, przez co może być rozdrażniony, a dodatkowo zbyt intensywne drapanie powoduje uszkodzenia i ranki na skórze. Jak temu zapobiec?
Gdy temperatura w pomieszczeniu wzrasta, powietrze się wysusza i maleje jego wilgotność. Za mała ilość wody powoduje przesuszanie się, zwłaszcza wrażliwej i delikatnej skóry dziecka. Aby do tego nie dopuścić dbaj o prawidłowy poziom nawilżenia w pomieszczeniu. Najprostszym sposobem jest wieszanie na kaloryferach wilgotnych ręczników. Możesz też zastosować ceramiczne pojemniki, do których nalewa się wodę i wiesza na kaloryferach. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest nawilżacz powietrza. Dzięki niemu możesz również kontrolować poziom nawilżenia, ponieważ ma on wbudowany wskaźnik (prawidłowy poziom wilgotności powietrza powinien wynosić powyżej 40%).
Ważne jest również nawilżanie skóry dziecka od wewnątrz. Dlatego podawaj maluchowi dużo czystej, letniej wody do picia.
Temperatura w domu nie powinna przekraczać 22 st. C w dzień i 18 st. C w nocy. Aby utrzymywać ten poziom zadbaj o codzienne wietrzenie pomieszczeń. Na godzinę lub dwie przed snem wywietrz także sypialnię dziecka. Ułatwi mu to zaśnięcie i zniweluje swędzenie przesuszonej skóry.
Do kąpieli malca nie używaj mydła, ponieważ może ono wysuszać skórę. Zastąp je delikatnym płynem do kąpieli o właściwościach nawilżających i kojących lub emolientem. Używaj też niezbyt ciepłej wody, która powinna mieć ok. 37 st. C. Po kąpieli osusz delikatnie skórę maluszka przykładając do niej ręcznik, nie pocieraj. Smaruj dziecko balsamem lub kremem nawilżającym, może być emolientowy, jeśli malec ma już zauważalne objawy przesuszenia skóry.
Pamiętaj również o twarzy malca i po kąpieli smaruj ją specjalnym kremem pielęgnacyjnym lub nawilżającym. Wychodząc z dzieckiem na dwór nie zapominaj smarować mu buźki ochronnym kremem na wiatr i mróz, który tworzy na skórze niewidzialną barierę zapobiegającą niekorzystnemu wpływowi czynników zewnętrznych.
Codzienny spacer z maluchem nawet w zimowy dzień to obowiązek. Świeże powietrze bardzo dobrze działa na układ odpornościowy malca. Masz jednak tendencję do ubierania dziecka za ciepło, bo boisz się, że zmarznie i się przeziębi? Niestety zbyt dużo warstw lub za grube ubranie nie zapobiegnie rozwojowi choroby, a wręcz przeciwnie, przyczyni się do jej powstania. Gdy spoconego malca owieje zimne powietrze, przeziębi się. Dodatkowo opatulony maluch ma trudności w poruszaniu się pod zbyt dużą ilością ubrań, a za dużo warstw sprawia, że na skórze dziecka powstają potówki i odparzenia, co powoduje dodatkowy dyskomfort. Pamiętaj, aby wybierać dla dziecka ubranka z naturalnych materiałów, które przepuszczają powietrze takich jak bawełna.
CZYTAJ TEŻ:
Zdrowa dieta dziecka: jak odzwyczaić dziecko od słodkich jogurtów i serków?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Markanowa 2021.11.17 13:25
Moje dzieci mają problem z sucha skórą. Stosowaliśmy różne środki, ale działały zwykle tylko na chwilę. Od ponad 6 miesięcy systematycznie i codziennie używamy kremów Dexeryl. Jeden do mycia i drugi do smarowania. Nareszcie problemy zniknęły. skóra jest odpowiednio nawilżona a wszelakie podrażnienia zniknęły.
Markanowa 2021.11.17 13:24
Moje dzieci mają problem z sucha skórą. Stosowaliśmy różne środki, ale działały zwykle tylko na chwilę. Od ponad 6 miesięcy systematycznie i codziennie używamy kremów Dexeryl. Jeden do mycia i drugi do smarowania. Nareszcie problemy zniknęły. skóra jest odpowiednio nawilżona a wszelakie podrażnienia zniknęły.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.